Вопросов применения на практике положений нового Уголовно-процессуального кодекса возникает с каждым днем все больше.
Общественная организация «Верховенство права» уже подымала вопрос о нежелании правоохранительных органов исполнять предусмотренную кодексом обязанность регистрировать каждое заявление о преступлении в Едином реестре досудебных расследований.
Как и прежде встречаются случаи, когда следователь или прокурор до внесения ведомостей в ЕРДР якобы проводит проверку изложенных обстоятельств в заявлении. По результатам такой проверки, по мнению должностных лиц, не усматривается необходимости регистрировать поданное заявлении об уголовном правонарушении.
Описанная ситуацию сложилась с заявлением общественной организации в Приморский РО ОГУ ГУ МВД в Одесской области относительно нарушения законодательства в сфере государственных закупок должностными лицами Управления дорожного хозяйства при заключении договора капитального ремонта площади Десятого апреля в г. Одесса.
Исполняющий обязанности начальника следственного отдела Копыльчук Владимир Анатолиевич сообщил, что заявление внесено в Журнал единого учета заявлений и сообщений о совершенных уголовных правонарушениях, ведение которого не предусмотрено действующим УПК. Проведя каким-то образом предварительную проверку, милиция не выявила оснований для внесения сведений в ЕРДР и списала материалы в архив.
Стоит подчеркнуть, что по изложенным фактам в заявлении общественной организации Прокуратурой города Одессы были выявлены нарушения тендерного законодательства со стороны конкурсного комитета Управления дорожного хозяйства, в связи с чем внесен иск о расторжении договора и признание торгов не состоявшимися.
Согласно статьи 214 УПК следователь обязан в течении 24 часов с момента получения заявления зарегистрировать его. Никакие отказы в таких случаях не допускается. В части 3 указанной статьи установлен прямой запрет проводить до судебное расследование до внесения ведомостей в ЕРДР.
Для привлечения к ответственности за халатное бездействие и разъяснение действующего законодательства руководству Приморского РО общественность обратилась к Министру внутренних дел, Генеральному прокурору и Управление внутренней безопасности в Одесской области.
Ниже приводим текст заявления
Міністру внутрішніх справ України
Захарченко Віталію Юрійовичу
01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10
Генеральному прокурору України
Пшонці Віктору Павловичу
01011, м. Київ, вул. Різницька, 13/15
Начальнику управління внутрішньої безпеки в Одеській області
Романенко Євгену Олексійовичу
65014, м. Одеса, вул. Буніна, 37
ЗАЯВА
про притягнення посадової особи до відповідальності
19.07.2013 р. громадська організація «Верховенство права» звернулася до ГУМВС України в Одеській області із заявою про порушення законодавства в сфері державних закупівель Управлінням дорожнього господарства Одеської міської ради, а точніше щодо неправомірних дій з боку посадових осіб зазначеного Управління в частині проведення незаконного тендеру на проведення капітального ремонту площі Десятого квітня в м. Одесі.
В своїй заяві громадська організація, реалізуючи свої права як заявника, просила розпочати досудове розслідування та притягнути винних осіб до кримінальної відповідальності.
Всупереч положенням ст. 214 КПК України, даних про те, що зазначена заява внесена до ЄРДР громадська організація станом на сьогоднішній день так і не отримала.
Натомість, в.о. першого заступника начальника Приморського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області – начальник слідчого відділу Копильчук Володимир Анатолійович листом від 14.08.2013 р. повідомив громадську організацію про те, що заява про порушення законодавства в сфері державних закупівель зареєстрована в журналі єдиного обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події.
Також відповідно до даного листа повідомлялось, що проведеною перевіркою фактів, які б давали підстави для внесення в ЄРДР кримінальних правопорушень, не виявлено, а тому перевірку матеріалів ЖЄО вважати закінченою та списати їх до справи районного відділу.
Згідно ч. 1 ст. 214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.
Відповідно до ч. 4 ст. 214 КПК України слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов’язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 214 КПК України, ст. 21 «Про громадські об’єднання»,
ПРОСИМО:
1. Притягнути до відповідальності в.о. першого заступника начальника Приморського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області – начальника слідчого відділу Копильчука Володимира Анатолійовича за не внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань кримінальних правопорушень.
2. Додатково Міністру внутрішніх справ України:
Роз’яснити підлеглим вимоги ст. 214 КПК України щодо обов’язковості внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Добавить комментарий