7 ноября 2006 года Юрием Луценко, на тот момент Министром внутренних дел Украины, был подписан Приказ № 1104 «Об утверждении Инструкции о порядке взаимодействия органов и подразделений внутренних дел Украины во время расследований ДТП с тяжкими последствиями». Ознакомившись с приказом, общественная организация «Верховенство права» выявила ряд норм, нарушающих права человека и действующее законодательство.
Соответствующий приказ предписывает сотрудникам внутренних дел, в т.ч. и ГАИ, проводить служебные расследования в каждом случае ДТП с 5 пострадавшими либо 3 погибшими лицами. Целью проведения таких расследований является изучение причин происшествий на дороге.
Для исполнения требований приказа сотрудникам комиссий, которые расследуют такие происшествия, необходимо собрать как можно больше информации, касающейся конкретного случая аварии. В ходе проведения расследований члены комиссии обязаны выкладывать в Интернет и в СМИ фото и видеоматериалы таких происшествий, а также прилагать к выводам расследования протоколы осмотра места происшествия, транспортного средства, схемы ДТП.
Однако, действующим Уголовно-процессуальным кодексом установлен четкий и исчерпывающий список лиц, которые имеют право получать копии процессуальных документов по делу. И сотрудники ГАИ к таким лицам не относятся.
Более того, приказом вовсе не оговорено, что при опубликовании материалов ДТП, сотрудники внутренних дел обязаны спрашивать согласия либо уведомлять пострадавших лиц о своих намерениях распространить такую информацию в социальных сетях и на телевидении. А выполнение этой нормы уже влечет нарушение прав человека неприкосновенность личной жизни, гарантированного ст. 32 Конституции Украины, а также права на информацию, предусмотренную ст. 10 ЗУ «О доступе к публичной информации» - каждый человек имеет право знать о том, какая информация о нем будет распространена.
Согласно Постановления КМУ № 731 от 28.12.1992 г. нормативно-правовые акты министерств, которые затрагивают права человека, должны проходить государственную регистрацию в органах юстиции. Такая правовая экспертиза призвана проверять соответствие поданного проекта действующему законодательству (внутригосударственному и международному). Вместе с тем, ознакомившись с документами, опубликованными на официальном сайте Министерства юстиции Украины, стало известно, что Приказ № 1104 не проходил государственной регистрации. А в соответствии с Положением, использование и исполнение нормативных актов, не прошедших государственную регистрацию и не опубликованных в установленном порядке, не допускается.
Не смотря на это, сотрудники ГАИ по фактам ДТП с тяжкими последствиями проводят служебные расследования согласно оговоренного Приказа № 1104, нарушая Конституцию, уголовно - процессуальное законодательство и права граждан.
А ведь Конституцией установлено, что органы государственной власти и их должностные лица обязаны действовать исключительно способом и в рамках полномочий, предусмотренных самой Конституцией и законами Украины.
Чтобы разобраться в сложившемся вопросе, общественная организация обратилась к Министру юстиции Украины Лукаш Елене Леонидовне за разъяснениями.
Ниже приводим текст заявления:
Міністру юстиції України
Лукаш Олені Леонідівні
01001 м.Київ, вул.Городецького, 13
ЗАПИТ
в порядку ст. 19 ЗУ «Про доступ до публічної інформації»
28.12.1992 р. Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову, якою затверджено Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади.
Відповідним положенням передбачено, що державній реєстрації підлягають нормативно-правові акти, що зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер.
На державну реєстрацію подаються нормативно-правові акти, прийняті уповноваженими на це суб'єктами нормо творення у визначеній законодавством формі та за встановленою законодавством процедурою, що містять норми права, мають не персоніфікований характер і розраховані на неодноразове застосування, незалежно від строку їх дії та характеру відомостей, що в них містяться.
Державна реєстрація нормативно-правового акта полягає у проведенні правової експертизи на відповідність його Конституції та законодавству України, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколам до неї, міжнародним договорам України та acquis communautaire, прийнятті рішення про державну реєстрацію цього акта, присвоєнні йому реєстраційного номера та занесенні до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.
Пунктом 1 Постанови Міністерство юстиції України уповноважено давати роз'яснення щодо застосування цього Положення та інших актів законодавства про державну реєстрацію нормативно-правових актів.
07.11.2006 р. Міністерством внутрішніх справ України прийнято Наказ № 1104 про затвердження Інструкції з організації взаємодії органів і підрозділів внутрішніх справ України під час проведення службового розслідування за фактами дорожньо-транспортних пригод з тяжкими наслідками.
Проте, громадській організації «Верховенство права» невідомо чи проходив зазначений наказ державну реєстрацію органами юстиції на відповідність чинному законодавству.
Законом України «Про доступ до публічної інформації» у ст. 19 передбачено право осіб звертатись до розпорядників публічної інформації із запитами на її отримання, незалежно чи стосується дана інформація її особисто, чи ні, без пояснення причин подання запиту.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Відповідно до ст. 212 -3 КУпАП України неправомірна відмова в наданні інформації, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності тягне за собою притягнення посадової особи до адміністративної відповідальності.
Стаття 40 Конституції України усім надає право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, які зобов’язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Враховуючи викладене, керуючись ст.19, 20 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», ст. 20 ЗУ «Про об’єднання громадян»
ПРОСИМО:
Надати інформацію чи зареєстрований Міністерством юстиції України Наказ Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2006 р. № 1104 «Про затвердження Інструкції з організації взаємодії органів і підрозділів внутрішніх справ України під час проведення службового розслідування за фактами дорожньо-транспортних пригод з тяжкими наслідками».
У випадку, якщо Наказ МВС України від 07.11.2006 р. № 1104 не був зареєстрований в Міністерстві юстиції, повідомити причини його не реєстрації.
Роз’яснити чи належить Наказ МВС України від 07.11.2006 р. №1104 до нормативно-правових актів, які в обов’язковому порядку необхідно реєструвати в Міністерстві юстиції України.
Додається примірник електронного варіанту Наказу МВС України від 07.11.2006 р. № 1104.
З повагою, Голова правління ГО «Верховенство права» В.І. Семенов
ПРОДОЛЖЕНИЕ СЛЕДУЕТ...
Добавить комментарий